Parowozownia - Jaworzyna Śląska

Parowozownia w Jaworzynie Śląskiej, a dokładniej pisząc Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku to bardzo ciekawa propozycja jednodniowej wycieczki. Osobiście nie jestem pasjonatem kolejnictwa jednak wycieczkę do parowozowni będę jeszcze długo wspominał, ale

zacznijmy od początku. Samo muzeum jest stosunkowo młode - istnieje od 2004 roku.  Powstało chyba w najlepszym do tego celu miejscu, mianowicie w miejscu będącym najstarszym węzłem kolejowym w Polsce. Od samego wejścia na teren skansenu widać, że muzeum próbuje uatrakcyjniać nasz pobyt na każdym kroku. Bramę stanowi semafor, a kasa biletoaw znajduje się w starym wagonie kolejowym.

Przybywając do muzeum obawiałem się, że znajduje się tam parę eksponatów na krzyż i szkoda czasu poświęcać na dojazd.  Miło się  rozczarowałem. Jakpodaje strona muzeum, na miejscu znajduje się ponad 50 parowozów, ponad 50 wagonów oraz 1,5 kilometra torów.

Najbardziej w pamięci jednak zapadnie mi wizyta w samej parowozowni. Na jej samym końcu stoją dwa, majestatyczne parowozy. Są znacznie większe od tych wystawionych na zewnątrz oraz w gorszym stanie. Całe pordzewiałe, ale ta rdza i rozmiary nadają tym egzemplarzom majestatyczności i powagi...

Jaworzyna Śląska i znajdujące się tam muzeum jest kolejną ciekawą atrakcją turystyczną Dolnego Śląska, do której odwiedzania zapraszamy.

Na terenie muzeum odbywa się Gala Parowozów. Więcej informacji nt samego muzeum oraz gali można znaleźć na stronie:
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

Skomentuj
warunki użytkowania.
Komentarze
  • Brak komentarzy