Kolorowe Jeziorka

Spis treści

Kolorowe Jeziorka są skarbem skrywanym przez Rudawy Janowickie i stanowią główne atrakcje turystyczne w tym rejonie. kolorowe jeziorka w rudawach janowickich - jezioro niebieskieMałe i niepozorne ale równie urocze i tajemnicze. Powstały one na skutek napływającej wody do dawnych wyrobisk kopalń.

Na trasie znaleźć można trzy kolorowe jeziorka: purpurowe, błękitne i zielone. Niegdyś na tych terenach działały kopalnie odkrywkowe (XVIII i XIX w). Pierwszym, w kolejności, na szlaku jest jeziorko purpurowe.

Kolor swój zawdzięcza wydobywanemu tutaj, przez kopalnię „Hofnung”, w przeszłości związkowi żelaza i siarki – pirytowi. Piryt wykorzystywany jest do produkcji kwasu siarkowego. Nic więc dziwnego, iż odczyn wody w tym zbiorniku jest kwaśny i wynosi około pH=3.rudawy janowickie - kolorowe jeziorkal

 Drugim w kolejności jeziorkiem jakie zwiedziliśmy było błękitne – moje ulubione ;). Swój kolor zawdzięcza występującym tutaj związkom miedzi, których wydobyciem zajmowała się kopalnia „Neu Glück”.
 

Ostatnim znajdującym się na trasie jeziorkiem jest zielone. Swoją barwę zawdzięcza również występującym tutaj związkom miedzi. Niestety podczas naszej wycieczki było ono wyschnięte. Prace wydobywcze prowadziła tutaj kiedyś kopalnia „Gustav Grube”.

Skomentuj
warunki użytkowania.
Komentarze
  • Brak komentarzy